Αρχική σελίδα > Μηνιαίο πρόγραμμα εκδηλώσεων

Μηνιαίο πρόγραμμα εκδηλώσεων

Δεκέμβριος 2017

Παρασκευή 1

Ώρα 19:30
Αίθουσα Λόγου

 

«Πολύτροπη Γλώσσα. Ένα ψηφιακό έργο για τη διδασκαλία της Νεοελληνικής Γλώσσας»
Παρουσίαση από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας του ψηφιακού  έργου για τη διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας.
Εισηγητές:
Γιούλη Αλεξίου, Άβρα Αυδή, Πανταζής Μητελούδης
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

 

Σάββατο 2

Ώρα 16:00
Αίθουσα Λόγου

 

«Σεμινάριο για μεταπτυχιακές σπουδές»
Ομιλούν οι σύμβουλοι σταδιοδρομίας:
Κατιάνα Ευσταθίου, Βιολέττα Μουστακαλή, Ελένη Αλπανίδου
ORIENTUM – Σύμβουλοι σταδιοδρομίας

 

Τρίτη 5

Ώρα 19:30
Αίθουσα Λόγου

 

«Έτσι σοφός που έγινες», “Cavafis, Poesia completa” , “Selection de prosas”
Παρουσίαση των βιβλίων του Pedro Badenas de la Pena
Ομιλητές:
Χρύσα Μαλτέζου, Ακαδημαϊκός,
Γιώργος Χουλιαράς, Πρόεδρος της Εταιρείας Συγγραφέων,
Eusebi Ayensa, Πρόεδρος του Ισπανο-ελληνικού Μορφωτικού Συνδέσμου.
Ο Josep Tero θα τραγουδήσει δύο ποιήματα του Καβάφη στα καταλανικά μελοποιημένα από τον ίδιο.
Ισπανο-ελληνικός Μορφωτικός Σύνδεσμος,
Εταιρεία Συγγραφέων, Εκδόσεις Πανεπιστημίου του Κάδιθ, Biblioteca de Literatura Universal

 

Πέμπτη 7

Ώρα 18:30
Αίθουσα Λόγου

 

«Αφιέρωμα στη συμπλήρωση 100 χρόνων από την Οκτωβριανή Επανάσταση»
Ομιλητές:
Χρήστος Κεφαλής, Βασίλης Λιόσης, Γιάννης Τόλιος, Πέννυ Γαλάνη,
Γιώργος Μανιάτης, Δ. Πατέλης, Δημήτρης Καλτσώνης Ευτύχης Μπιτσάκης

Όμιλος Μαρξιστικών Ερευνών

 

Παρασκευή 8

Ώρα 20:00
Αίθουσα Λόγου

 

«Σαν από παραμύθι…»
Εγκαίνια έκθεσης ζωγραφικής της Κατερίνας Ματθαίου.
Διάρκεια 8 – 13 Δεκεμβρίου ώρες 18:00 – 21:30,
Σάββατο 10:00 - 15:00, Κυριακή κλειστά

 

Σάββατο 9

Ώρα 9:30
Αίθουσα Λόγου

 

«Ο Ουκρανικός έντυπος λόγος στο εξωτερικό.
Τα Ουκρανικά ΜΜΕ στην Ελλάδα»

Υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Ουκρανίας στην Ελλάδα
«ΟΥΚΡΑΝΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ» Κοινότητα της Ουκρανικής
διασποράς στην Ελλάδα


Δευτέρα 11

Ώρα 19:00
Αίθουσα Λόγου

 

«ζωή κατάματα»
Παρουσίαση βιβλίου της Αδαμαντίνης Π. Κουμιώτου
Ομιλητές:
Ανδρέας Ι. Βοσκός, Ομ. Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α.,
Μανόλης Γ. Βαρβούνης, Καθηγητής Λαογραφίας Δημοκρίτειου
Πανεπιστημίου Θράκης,
Γιάννης Βούρος, Ηθοποιός – Σκηνοθέτης – Θεατρολόγος,
Μαρία Καρβέλα – Σμυρνιωτάκη, εκδότρια
Εκδόσεις Ωκεανίδα

 

Τρίτη 12

Ώρα 19:00
Αίθουσα Λόγου

 

«Το γενναίον ψεύδος»
Παρουσίαση βιβλίου του  Κώστα Ζουράρι
Ομιλητές: Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, Ομότιμος Καθηγητής Γλωσσολογίας Πανεπιστήμιου Αθηνών
Σία Αναγνωστοπούλου, ιστορικός
Εκδόσεις Αρμός

 

Τετάρτη 13

Ώρα 19:00
Αίθουσα Λόγου

 

«Σκέψεις και στοχασμοί για τον Β᾽ Παγκόσμιο Πόλεμο»
Παρουσίαση των δύο πρώτων τόμων της τετράτομης συγγραφής
«2ος Παγκόσμιος Πόλεμος» του Σαράντου Ι. Καργάκου.
Ο συγγραφέας θα αναπτύξει το θέμα.
Θα προλογίσει ο Γιάννης Καργάκος
Εκδόσεις ΠΕΡΙΤΕΧΝΩΝ

 

Πέμπτη 14

Ώρα 19:00
Αίθουσα Λόγου

 

«ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΤΡΟΣΚΟΝΗ - Σύμπαν, μια ιστορία χωρίς τέλος»
Παρουσίαση βιβλίου του Διονύση Π. Σιμόπουλου
Ομιλητές:
Στράτος Θεοδοσίου, Αναπληρωτής Καθηγητής Αστροφυσικής ΕΚΠΑ,
Ξενοφών Μουσάς, Καθηγητής Αστροφυσικής ΕΚΠΑ,
Ηλίας Μαγκλίνης, δημοσιογράφος,
Νίκος Σέργης, Ερευνητικός Συνεργάτης Ακαδημίας Αθηνών,
Τίνα Νάτσου, φυσικός-εκπαιδευτικός Σχολής Χιλλ.
Συντονίζει ο δημοσιογράφος Γιάννης Ν. Μπασκόζος.
Εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

 

Παρασκευή 15

Ώρα 10:00–15:30
Αίθουσα Λόγου

 

«Θέματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του 20ου αιώνα»
Διεθνές Επιστημονικό Συμπόσιο προς τιμήν της Έρης Σταυροπούλου.
Ομιλητές:
Συνεδρία Α’
Κατερίνα Τικτοπούλου, Άννα Χρυσογέλου – Κατσή, Παρασκευή Ποσάντζη, Αλίκη Τσοτσορού, Dimitrios Yatromanolakis
Συνεδρία Β’
Κέλη Δασκαλά, Αναστασία Νάτσινα, Βίκυ Πάτσιου, Παναγιώτα Μ. Χατζηγεωργίου, Λητώ Ιωακειμίδου.
Συνεδρία Γ’
Παναγιώτης Ροϊλός, Χριστίνα Ντουνιά, Δημήτρης Αγγελάτος
Τμήμα Φιλολογίας – Τομέας Νεοελληνικής Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α.

 

Σάββατο 16

Ώρα 9:30–12:30
Αίθουσα Λόγου

 

«Θέματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του 20ου αιώνα»
Ομιλητές:
Συνεδρία Δ’ Προεδρία: Λητώ Ιωακειμίδου.
Λάμπρος Βαρελάς, Βενετία Αποστολίδου, Μαίρη Μικέ,
Μαρίτα Παπαρούση.
Συνεδρία Ε’ Προεδρία: Γιάννης Ξούριας
Χρυσόθεμις Σταματοπούλου – Βασιλάκου, Παντοφίλη Βαρβαρήγου,
Αγγέλα Καστρινάκη, Θανάσης Αγάθος

 

Ώρα 13:00
Αίθουσα Λόγου
 

«Τελετή απονομής διακρίσεων του 62ου Λογοτεχνικού διαγωνισμού»
Με αφορμή τη συμπλήρωση 10 χρόνων από τον θάνατο της Κίρας Σίνου
Ομιλητές: Αγγελική Βαρελά, Μάνος Κοντολέων, Έρικα Αθανασίου, Πάνος Τσερόλας
Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά

 

Ώρα 15:30–20:00
Αίθουσα Λόγου
 

«Θέματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του 20ου αιώνα»

Συνεδρία ΣΤ’ Προεδρία: Τίνα Λεντάρη
Δώρα Μέντη, Διαμάντη Αναγνωστοπούλου, Γιώργος Περαντωνάκης
Συνεδρία Ζ’ Προεδρία:Θανάσης Αγάθος
Σωτηρία Σταυρακοπούλου, Πέγκυ Καρπούζου, Κυριακή Πετράκου,
Γιώργος Πεφάνης
Συνεδρία Η’ Προεδρία: Χριστίνα Ντουνιά

Γιάννης Παπαθεοδώρου, Έλλη Φιλοκύπρου, Ελισάβετ Κοτζιά, Peter Bien.
Χαιρετισμός Έρης Σταυροπούλου
Τμήμα Φιλολογίας – Τομέας Νεοελληνικής Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α.

 

Δευτέρα 18

Ώρα 19:30
Αίθουσα Λόγου

 

“Κοίτα!… Πετάω!”
Παρουσίαση του νέου βιβλίου του Γιάννη Σουλιώτη
Το βιβλίο θα παρουσιάσουν
Γιώργος Βέης, πρέσβης ε.τ., συγγραφέας, ποιητής,
Γιάννης Ευσταθιάδης, συγγραφέας, ποιητής,
Νίκος Σιδέρης, ποιητής, ψυχίατρος,
Ιωάννης Πανούσης, Καθηγητής εγκληματολογίας, πρώην υπουργός
Την παρουσίαση συντονίζει η στιχουργός Λίνα Νικολακοπούλου
Ποιήματα θα διαβάσουν οι ηθοποιοί Τεό Κουλουμπής, Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος, Κατερίνα Οικονόμου και Κώστας Φαλελάκης.
Η βραδιά είναι αφιερωμένη στη μεγάλη ποιήτρια Κική Δημουλά
Την παρουσίαση του βιβλίου θα συνοδεύει παράλληλα η παρουσίαση του πρώτου cd του συγγραφέα σε μουσική Δάφνης Αλεξανδρή, μουσική επιμέλεια Λίνας Νικολακοπούλου και τραγούδι Θοδωρή Βουτσικάκη.
Εκδόσεις Αρμός

 

Τετάρτη 20

Ώρα 19:30
Αίθουσα Λόγου

  «Αναζητητής θαυμάτων – Η αυτοβιογραφία ενός υ-ιού»
Παρουσίαση βιβλίου του Ιωάννη Ι. Κουλάνη
Ομιλητές:
Δήμος Αβδελιώτης, σκηνοθέτης,
Νένα Γεωργιάδου, ψυχολόγος – συγγραφέας,
Αχιλλέας Κύρτσης, μαθηματικός,
Θεοδόσιος Χριστοδουλάκης, ψυχίατρος.
Προλογίζει η Ρένα Κυπριώτη, ηθοποιός
Εκδόσεις «Καμηλοπάρδαλη»
     


Στοά τού Βιβλίου © 1996-2017